Koji je Najveći Skandal u Fudbalu

najveci-fudbalski-skandal
0
(0)

Kroz istoriju fudbala, sport je prošao kroz mnoge prekretnice, ali i mnoge fudbalske skandale koji su često potresali same temelje igre. Bilo da se radi o namernom kršenju pravila ili zloupotrebi položaja, ovi incidenti su izazvali globalne posledice i uticali na reputaciju kako pojedinaca, tako i institucija.

Nameštanje utakmica u Fudbalu

Nameštanje utakmica je jedan od najkontroverznijih skandala u svetu fudbala, ostavljajući dugotrajne posledice na sport i poverenje navijača. Kada timovi ili igrači dogovore ishod meča unapred, često zbog finansijske koristi ili pritiska, fudbalska pravila i integritet igre bivaju ozbiljno narušeni. Ovaj oblik korupcije ima dugu istoriju, sa mnogim poznatim slučajevima koji su obeležili različite lige i takmičenja širom sveta.

Kalčopoli

Jedan od najpoznatijih skandala u fudbalskoj istoriji desio se 2006. godine u Italiji, poznat kao Kalčopoli. Italijanski fudbal je bio potresen kada je otkriveno da su neki od najpoznatijih klubova, uključujući Juventus, Milan, Fiorentinu i Lazio, učestvovali u manipulaciji suđenjem.

Klubovi su birali sudije koje bi im pogodovale tokom utakmica Serije A, osiguravajući tako povoljan ishod. Skandal je izašao na videlo nakon što je italijanska policija presrela telefonske razgovore između klupskih funkcionera i sudijskih zvaničnika.

namestanje-utakmica-u-fudbalu

Posledice su bile dramatične:

  • Juventus je izbačen u Seriju B, oduzete su mu dve titule (2005. i 2006. godine), a klub je kažnjen oduzimanjem 30 bodova.
  • Milan, iako je izbegao ispadanje u nižu ligu, kažnjen je oduzimanjem bodova i zabranom nastupa u Ligi šampiona.
  • Luciano Moggi, tadašnji direktor Juventusa, dobio je petogodišnju zabranu bavljenja fudbalom i zatvorsku kaznu.

Ovaj fudbalski skandal je uzdrmao ne samo italijanski, već i evropski fudbal, a posledice su se osećale godinama kasnije. Juventus se uspešno vratio u Seriju A, ali je Kalčopoli ostavio trajnu mrlju na njihovom imidžu i na italijanskom fudbalu uopšte.

Fudbalski Skandal iz Hihona

Još jedan fudbalski skandal koji se često spominje kada je u pitanju nameštanje utakmica dogodio se na Svetskom prvenstvu 1982. godine u Španiji, poznat kao skandal iz Hihona. U poslednjem meču grupne faze, Nemačka i Austrija su igrale utakmicu koja je šokirala fudbalsku javnost. Alžir je pre toga savladao Nemačku i nalazio se na pragu prolaska u sledeću fazu, pod uslovom da Nemačka ne pobedi Austriju sa tačno 1-0 ili 2-0.

U 10. minutu, Horst Hrubeš je postigao gol za Nemačku, i nakon toga, obe ekipe su praktično prestale da igraju. Obe strane su bile zadovoljne rezultatom jer je on značio prolazak i za Nemačku i za Austriju, dok je Alžir, uprkos svojim zaslugama, bio eliminisan. Publika je bila besna – alžirski navijači su mahnito mahali novčanicama u znak protesta, a neutralni španski navijači su skandirali „napolje“.

Ovaj fudbalski skandal je doveo do promene pravila FIFA-e, nakon čega su utakmice poslednjeg kola grupne faze na velikim takmičenjima počele da se igraju u isto vreme, kako bi se izbegla mogućnost nameštanja.

Fudbal i Doping Afere

Doping je tema koja često potresa svet sporta, pa tako ni fudbal nije imun na ovakve skandale. Fudbaleri su se suočavali sa optužbama za korišćenje nedozvoljenih supstanci, bilo da je u pitanju poboljšanje performansi na terenu ili uzimanje narkotika van terena. Dva najslavnija slučaja dopinga u fudbalu uključuju imena poput Diega Maradone i Pepa Gvardiola, čime su ove kontroverze ostavile dubok trag na njihove karijere.

Diego Maradona i kokain

Diego Maradona, jedan od najpoznatijih fudbalera u istoriji, suočavao se sa ozbiljnim problemima tokom svoje karijere zbog upotrebe kokaina. Njegova prva velika doping afera dogodila se 1991. godine, dok je igrao za Napoli, kada je pao na testu za kokain i bio suspendovan na 15 meseci. Ovaj incident značajno je oštetio njegov ugled, ali nije bio poslednji.

doping-u-fudbalu

Na Svetskom prvenstvu 1994. godine u Sjedinjenim Američkim Državama, Maradona je još jednom bio u centru doping skandala. Ovog puta je testirao pozitivno na efedrin, supstancu zabranjenu od strane FIFA-e, što je dovelo do njegovog isključenja sa turnira i obeležilo kraj njegove međunarodne karijere. Iako je bio na vrhuncu popularnosti i uspeha, ovi doping skandali su neizbrisivo obeležili njegovu karijeru.

Pep Gvardiola i nandrolon

Pep Gvardiola, sada poznat kao jedan od najboljih fudbalskih trenera na svetu, suočio se sa doping optužbama tokom svoje igračke karijere. U 2001. godini, dok je igrao za italijanski klub Breša, Gvardiola je testiran pozitivno na nandrolon, anabolički steroid koji pomaže u regeneraciji tkiva i povećanju mišićne mase. Kazna je bila četvoromesečna suspenzija, iako je Gvardiola tvrdio da nije bio svestan da uzima zabranjenu supstancu.

Gvardiola se borio protiv optužbi i nakon višegodišnjih žalbi i sudskih procesa, konačno je 2009. godine oslobođen svih optužbi. Ova epizoda ostaje jedna od retkih mrlja u njegovoj karijeri, ali je pokazala koliko doping skandali mogu da oštete reputaciju igrača, čak i kada nisu krivi.

FIFA i Korupcija

Korupcija u FIFA-i: Sepp Blatter i skandali unutar organizacije

Korupcija u FIFA-i dugi niz godina bila je tema velikih skandala i kontroverzi, a jedno od najpoznatijih imena u tim aferama je bivši predsednik FIFA-e, Sepp Blatter. Njegova era upravljanja, koja je trajala od 1998. do 2015. godine, obeležena je optužbama za korupciju, mito i zloupotrebu moći, što je kulminiralo velikim skandalom koji je potresao svet fudbala.

Početak skandala

Korupcijski skandal u FIFA-i eskalirao je 2015. godine, kada je američko Ministarstvo pravde pokrenulo istragu protiv više od 14 visokih funkcionera FIFA-e. Optužbe su uključivale pranje novca, reketiranje i primanje mita. Ovi funkcioneri, uključujući dvojicu potpredsednika FIFA-e, uhapšeni su u Švajcarskoj, što je izazvalo globalni šok. Jedan od najvažnijih elemenata ove istrage bilo je otkriće da su milijarde dolara nezakonito prebačene kroz složene sheme kako bi se osigurale koristi za odabrane pojedince i kompanije.

Sepp Blatter i korupcija

Sepp Blatter je bio u centru mnogih ovih optužbi. Iako je dugo vremena negirao bilo kakvu umešanost, skandal ga je konačno srušio sa trona FIFA-e. Blatter je bio optužen da je, zajedno sa drugim visokim zvaničnicima, bio umešan u ilegalne isplate vezane za dodelu domaćinstava Svetskog prvenstva 2018. godine Rusiji i 2022. godine Kataru. Takođe je bio predmet istrage zbog isplate 2 miliona švajcarskih franaka predsedniku UEFA-e Michelu Platiniju za “savete” devet godina nakon obavljenog posla.

Fifa-Korupcija

Reakcije i posledice

Ubrzo nakon hapšenja zvaničnika FIFA-e, Blatter je bio primoran da podnese ostavku, iako je prvobitno tvrdio da nije odgovoran za nezakonite aktivnosti. Međutim, švajcarske i američke vlasti nastavile su istrage, a Blatter je 2015. godine suspendovan na 90 dana od strane FIFA-inog etičkog odbora. Ta suspenzija je produžena i kasnije je dobio zabranu bavljenja fudbalom na šest godina. Uprkos žalbama, Blatter nije uspeo da povrati ugled, a ova korupcijska afera ostavila je dubok trag na FIFA-u i njen kredibilitet.

Promene u FIFA-i

Nakon što je Blatter napustio poziciju predsednika, FIFA je pokušala da se reformiše kako bi povratila poverenje javnosti. Usvojene su strože mere za transparentnost, a donete su i nove politike vezane za suzbijanje korupcije i sukoba interesa. Međutim, mnogi kritičari i dalje veruju da su koreni problema u FIFA-i dublji i da će biti potrebno vreme da se ovaj imidž poboljša.

Ovaj fudbalski skandal bio je jedan od najtežih trenutaka u istoriji fudbala, a Blatterova uloga u njemu predstavlja simbol korupcije na najvišem nivou svetskog sporta.

Nesportsko Ponašanje Igrača

Fudbal, kao globalno popularan sport, često je svedok nesportskih incidenata koji ostaju u sećanju navijača širom sveta. Među najpoznatijim su incidenti Luisa Suareza i Zinedinea Zidanea, koji su svojim postupcima šokirali sportski svet.

Luis Suarez i ugrizi

Luis Suarez, urugvajski napadač, poznat je po tome što je više puta tokom karijere ugrizao protivničke igrače. Njegov najpoznatiji incident dogodio se na Svetskom prvenstvu 2014. godine, kada je ugrizao italijanskog odbrambenog igrača Đorđa Kjelinija tokom meča između Urugvaja i Italije.

Iako sudija nije odmah primetio incident, Suarez je ubrzo kažnjen sa četiri meseca zabrane igranja i devet mečeva zabrane nastupa za reprezentaciju. Ovo nije bio prvi put da je Suarez bio u centru pažnje zbog ugriza — slično je postupio igrajući za Ajaks i Liverpul, što je dovelo do kazni u oba kluba.

Zinedin Zidan i incident na Svetskom prvenstvu 2006.

Zinedin Zidan, jedan od najvećih fudbalera svih vremena, okončao je svoju međunarodnu karijeru nesportskim potezom na Svetskom prvenstvu 2006. godine. Tokom finala između Francuske i Italije, u produžecima meča, Zidan je udario glavom italijanskog defanzivca Marka Materacija u grudi, nakon što je Italijan navodno izrekao uvredljive reči o Zidaneovoj porodici.

Sudija je ovaj incident primetio i Zidan je dobio crveni karton, što je značilo da je napustio svoj poslednji meč u karijeri na ovako neslavan način. Italija je na kraju pobedila u meču izvođenjem penala, a Zidanov incident ostao je jedan od najpoznatijih momenata u istoriji Svetskih prvenstava.

Skandali u fudbalu imaju dalekosežan uticaj na fudbalske institucije, podrivajući njihov kredibilitet i izazivajući gubitak poverenja među navijačima, sponzorima i javnošću. Korupcijske afere poput onih u FIFA-i ili doping skandali umanjuju integritet sporta, dovodeći do strožih pravila i promena unutar organizacija. 

Ove afere često rezultiraju suspenzijama funkcionera, sudskim procesima i reformama kako bi se povratilo poverenje u sistem. Dugoročno, ovakvi skandali mogu promeniti način na koji se fudbal upravlja i reguliše širom sveta.

Za više zanimljivih fudbalskih priča, zapratite BlogSport!

Koliko vam se dopao ovaj Blog?

Prosečna ocena 0 / 5. Broj glasova: 0

Budi prvi koji će oceniti ovaj Blog!

SEO specijalista sa velikim interesovanjem za sport, posvećen istraživanju i deljenju uzbudljivih priča iz sveta Fudbala, Košarke, Formule 1 i Tenisa. Pozivam vas da otkrijete inspirativne sadržaje na BlogSport-u!

Podeli na drištvenim mrežama: