Roberto Karlos – začetnik modernih bekova

Roberto-Karlos-bek
0
(0)

Danas vam predstavljamo jednog od prvih igrača koji je oblikovao modernu ulogu beka u današnjem svetu fudbala.

Roberto Karlos je definitivno mnogo više odonog čuvenog slobodnog udarca na „Le Tournoi-u“

Danas odajemo počast jednom od velikih bekova, nekome ko je pomogao da se pozicija beka oblikuje u ono što je postala u fudbalu 20. i 21. veka. Jedan jedini, Roberto Karlos.

U avgustu 1994. Roberto Karlos se najavio evropskom fudbalu na spektakularan način. Na svom debiju za Inter iz Milana, Roberto Karlos je postigao hrabar gol naravno iz slobodnog udarca, izbušivši sve pred sobom nisko sa 30 metara ispod zida i doneo Neroazurima pobedu od 1-0 protiv Vićence.

Klasična Kalčo romantika u tom periodu.

Roberto Karlos

U narednom meču, Roberto Karlos je postigao još jedan gol koji je tipičan za njegov stil igre. Inteligentno je utrčao sa levog krila u šesnaesterac i, kada je lopta odigrana, levom nogom pogodio rašlje u dalji ugao mreže.

Prva dva pogotka Brazilca u Seriji A oličili su njegovu napadačku prirodu, entuzijazam i pogled na gol. Ali, uprkos njegovom legendarnom statusu za postizanje spektakularnih golova, Karlosova taktička igra i fudbalska inteligencija bili su jednako impresivni. 

Napredovanje u opasne pozicije, dodirivanje lopte blizu peterca i obezbeđivanje alternativnog izlaza za golove i asistencije nije se smatralo odgovornošću za beka pre Roberta Karlosa.

Roberto Karlos – Originalni napadački bek

Prema engleskom fudbalskom stručnjaku i bišem igraču Liverpula, Džejmiju Karageru, bekovi su jedna od dve stvari, „ili promašeno krilo ili promašen centralni bek“. Lako se ovo može odnositi na neke od Karagerovih saigrača u tom periodu.

U svojoj jedinoj sezoni u milanskom Interu, Roberto Karlos je redovno igrao kao levi vezni ili napadač u rigidnoj formaciji Roja Hodžsona 4-4-2. Iako je Karlos bio uspešan na ovim pozicijama, postigao je sedam golova i upisao dve asistencije u sezoni 1995/96, sebe ipak nije smatrao vezistom ili napadačem.

Umesto toga, Roberto Karlos je znao da je najefikasniji kao napredni levi bek, dok je Hodžson smatrao da Brazilcu nedostaje krutost da igra u defanzivnoj poziciji. Ova razlika u mišljenju dovela je do svađe i dovoljno pogoršala Karlosa da tvrdi da bivši selektor Engleske “nije znao mnogo o fudbalu”.

Konačno, suprotne ideje doprinele su Karlosovom transferu u Real Madrid 1996. godine – potezu koji je pokrenuo njegovu izuzetnu 11-godišnju karijeru u klubu.

Sa Real Madridom, Karlos je cvetao na poziciji levog beka i igrao uz neke od najvećih fudbalskih superzvezda u eri „Galaktika“, uključujući Dejvida Bekama, Zinedina Zidana i Ronalda

Roberto Karlos

Između 1996. i 2007. Karlos je sa Madridom osvojio četiri titule u La Ligi i tri Lige šampiona, učvrstivši svoju reputaciju najboljeg levog beka na svetu tokom kasnih 1990-ih i ranih 2000-ih.

Bila je to reputacija izgrađena na sirovom tempu i atletizmu da se neumorno radi gore-dole na levoj strani terena. Iako je igrao na poziciji levog beka, tačnije bi bilo reći da je Karlos bio krilni bek – često se preklapao da bi preopteretio široke prostore i oslobodio prostor za Luis Figa, Gutia, Zidana itd. 

Karlosova sposobnost za igranje ove uloge tako efikasno mu je donela poštovanje Madridista i postao je centralna komponenta uspeha kluba.

Roberto Karlos je bio toliko poštovan na svojoj poziciji  jer je ponudio napadnu pretnju koju njegovi savremenici nisu. Ljudi poput Paola Maldinija i Havijera Zanetija smatrani su za dva najveća beka 90-ih i 2000-ih, ali to je bilo zbog njihove sposobnosti da se efikasno brane i da čitaju igru.

Ali Karlosov njuh i sirova sposobnost bili su izbalansirani sa istim kvalitetima koje su posedovali Zaneti i Maldini; takve osobine koje su ga uzdigle do najvećeg i najuticajnijeg beka moderne ere.

Najveći bek svoje generacije

Uloga napadačkog beka postojala je u različitim oblicima pre nego što je Roberto Karlos stigao na scenu. Istorijski put Mađarske do finala Svetskog prvenstva 1954. koristio je bekove Mihalija Lantoša i Jenoa Buzanskog, koji su se preklapali na oba boka kako bi izvukli protivničke defanzivce iz pozicije, što je oslobodilo više prostora za talentovane igrače kao što su Ferenc Puškaš i Laslo Budai.

Slično tome, Nilton Santos i Djalma Santos su igrali bekove u slavnom brazilskom timu koji je osvojio Svetsko prvenstvo 1970. Poput Mađarske, ovaj tim je preopteretio široke prostore, napadao sa šest do osam igrača i bombardovao odbranu protivnika uglađenim, brzim fudbalom, uključujući sve igrače – osim dvojice centralnih bekova.

Roberto Karlos-Real Madrid

Iako su ovi timovi bili rani pioniri napada širokih defanzivaca – nijedan igrač nije toliko uticao na ulogu kao Roberto Karlos.

Posle Svetskog prvenstva 1994, irski menadžer Džek Čarlton je tvrdio da je najvažnija pozicija u napadu na terenu bio bek. Ono što se uglavnom smatralo čisto odbrambenom pozicijom, sada je postajalo prednost u napadu, sa ciljem da se iskoriste prostori na terenu koji su ostali za bekove da iskoriste.

Kada je Roberto Karlos došao u Inter Milan 1995. godine, bilo je nekoliko bekova koji su bili poznati po svojoj napadačkoj veštini.

Francuski bekovi Lilian Thuram i Bikente Lizarazu bili su efikasni na ovoj poziciji za Francusku, dok je Karlosov sunarodnik, Kafu, takođe igrao po standardu svetske klase za Parmu, a kasnije i Milan na poziciji beka. Ali niko nije imao istu mešavinu sirovog napadačkog talenta i defanzivne svesti.

Oblikovanje modernog beka

Od Karlosovog uspona u Real Madridu, došlo je do buma kvalitetnih bekova. Od sredine 2000-ih do danas, nekoliko desnih i levih bekova igralo je ključnu ulogu u domaćem i međunarodnom uspehu svog tima, često pokazujući veliku taktičku oštroumnost u napadu i odbrani.

Filip Lam je verovatno bio jedan od najboljih igrača Nemačke i Bajerna iz Minhena. Sa Bajernom, Lam je osvojio Ligu šampiona, osam titula u Bundesligi i odigrao je ključnu ulogu u uspehu Nemačke na Svetskom prvenstvu 2014. 

Lam je bio igrač koji bi se dopao Džejmiju Karageru, fudbaler koji je uglavnom igrao na poziciji beka, ali je u svojim kasnijim godinama postao srce Bajerna kao vezni igrač.

Roberto Karlos

U Engleskoj se Ešli Kol uglavnom smatra najboljim levim bekom koji je igrao u Premijer ligi. Kol je igrao sve osim u Arsenalovoj sezoni ‘Invincible’ 2003/04. Takođe je osvojio skoro sve domaće i evropske nagrade sa Čelsijem i postao je najbolji bek Engleske sa 107 nastupa.

Za Barselonu, Deni Alveš je ponudio istu pretnju kao i mađarski tim iz 50-ih, dozvoljavajući Mesiju, Nejmaru i Suarezu da procvetaju sredinom 2010-ih, istovremeno pružajući pravu pretnju u napadu.

Kao što su Marselo za Madrid, Jordi Alba za Barselonu i Španiju, Trent Alekander Arnold i Andi Robertson za Liverpul su moderni primeri igrača, uporedivi sa Karlosom.

Timovi su sada izgrađeni oko bekova. Od igrača na ovim pozicijama se očekuje da balansiraju odbranu i napad, verovatno sa većim naglaskom na poslednjem. Nije slučajno što su Aleksander-Arnold i Robertson završili među prvih pet asistenata u Premijer ligi u protekle dve sezone.

Mnogi od ovih igrača što sada igraju kao Roberto Karlos učinilo je poziciju beka atraktivnijom i bio je jedan od prvih koji je skrenuo pažnju na način na koji bek može da napadne, odbrani i kontroliše igru sa pozicije koja se formalno smatra gotovo punim igračem u profesionalnom fudbalu.

Zahvaljujući Karlosu, bek više nije neprivlačna pozicija samo za popunu; to je taktičko čudo koje može učiniti fudbal uzbudljivijim.

Za više ovakvih zanimljivih priča iz sveta fudbala, pratite Blog Sport!

Koliko vam se dopao ovaj Blog?

Prosečna ocena 0 / 5. Broj glasova: 0

Budi prvi koji će oceniti ovaj Blog!

SEO specijalista sa velikim interesovanjem za sport, posvećen istraživanju i deljenju uzbudljivih priča iz sveta Fudbala, Košarke, Formule 1 i Tenisa. Pozivam vas da otkrijete inspirativne sadržaje na BlogSport-u!

Podeli na drištvenim mrežama: