Fudbalski rekordi su fascinantni momenti u istoriji fudbala koji beleže izuzetna dostignuća igrača i timova. Ovi rekordi obuhvataju različite aspekte igre, kao što su broj postignutih golova, trajanje neprekidne pobedničke serije, ili individualne performanse na utakmicama i turnirima. Fudbalski Rekordi ne samo da pružaju merilo uspeha i veštine, već i inspirišu buduće generacije igrača da postignu i nadmaše ova dostignuća.
Individualni Fudbalski Rekordi
Fudbal je sport prepun strasti i uzbuđenja, a pojedinačne utakmice često postaju legendarne zbog izuzetnih postignuća. Dva takva postignuća koja zauzimaju posebno mesto u istoriji fudbala su najviše postignutih golova u jednoj utakmici i najbrži gol ikada postignut. Ovi fudbalski rekordi ne samo da ističu izvanredne igrače već i donose uzbuđenje i inspiraciju navijačima širom sveta.
Najviše postignutih golova u jednoj utakmici
Postizanje golova je suština fudbala, a kada igrač uspe da postigne više golova nego što je uobičajeno, to postaje istorijski trenutak. Jedan od najimpresivnijih rekorda u fudbalu je postizanje najviše golova u jednoj utakmici.
- Lionel Messi: Jedan od najpoznatijih primera je Lionel Messi, koji je 2012. godine postigao pet golova u utakmici Lige šampiona između Barselone i Bajer Leverkuzena. Ovo je bio trenutak koji je dodatno učvrstio Messi-jevu reputaciju kao jednog od najboljih igrača svih vremena.
- Archie Thompson: Međutim, rekord za najviše postignutih golova u jednoj zvaničnoj utakmici drži australijski fudbaler Archie Thompson. On je 2002. godine, u kvalifikacionoj utakmici za Svetsko prvenstvo između Australije i Američke Samoe, postigao neverovatnih 13 golova. Ova utakmica završena je rezultatom 31-0, što je takođe rekord za najveću pobedu u međunarodnim utakmicama.
Ovi fudbalski rekordi su retki i izuzetni jer zahtevaju ne samo veštinu i preciznost igrača već i određene okolnosti tokom utakmice. Takvi trenuci postaju deo fudbalske istorije, inspirirajući mlade igrače da teže ka sličnim dostignućima.
Najbrži gol u istoriji
Brzina je ključna komponenta fudbala, a postizanje najbržeg gola u istoriji je postignuće koje zahteva izuzetnu brzinu, spremnost i taktiku. Ovaj rekord je često tema razgovora među ljubiteljima fudbala zbog svoje spektakularnosti i neverovatnosti.
- Hakan Şükür: Na Svetskom prvenstvu 2002. godine, turski napadač Hakan Şükür postigao je gol protiv Južne Koreje nakon samo 11 sekundi od početka utakmice. Ovo je najbrži gol ikada postignut na Svetskim prvenstvima i jedan od najbržih golova u istoriji fudbala. Ovaj gol je ostao upamćen kao dokaz brzine i spretnosti napadača, ali i kao simbol brzog razmišljanja i timske koordinacije.
- Nawaf Al-Abed: Još brži gol zabeležen je u domaćim ligama, gde je saudijski fudbaler Nawaf Al-Abed postigao gol samo 2.4 sekunde nakon početka utakmice u okviru Kraljevskog kupa Saudijske Arabije 2009. godine. Iako se ovaj rekord ne računa kao zvanični FIFA rekord, on pokazuje koliko brzo igra može da se promeni odmah nakon početnog zvižduka.
Ovi fudbalski rekordi pokazuju koliko je fudbal dinamičan sport gde se sve može promeniti u deliću sekunde. Najbrži golovi su rezultat ne samo brzine igrača već i strateškog planiranja i reakcije celog tima.
Sezonski rekordi u fudbalu (Top 5 liga u Evropi)
Fudbal u Evropi je poznat po svojim prestižnim ligama i izuzetnim igračima koji iz godine u godinu postavljaju nove standarde. Sezonski fudbalski rekordi su posebno značajni jer obuhvataju doslednost i performanse tokom cele sezone. Ovde ćemo se fokusirati na najviše postignutih golova i najviše asistencija u jednoj sezoni u pet najjačih evropskih liga: Premier Liga, La Liga, Serie A, Bundesliga i Ligue 1.
Najviše golova u jednoj sezoni
Postizanje golova je ključni aspekt fudbala, a sezonski fudbalski rekordi u ovoj kategoriji često su rezultat izuzetnih napadača.
- Premier Liga (Engleska): Alan Shearer i Andy Cole dele rekord za najviše postignutih golova u jednoj sezoni Premier Lige sa po 34 gola. Cole je postigao taj broj u sezoni 1993/94 igrajući za Newcastle United, dok je Shearer to postigao u sezoni 1994/95 za Blackburn Rovers.
- La Liga (Španija): Lionel Messi drži rekord za najviše golova postignutih u jednoj sezoni La Lige sa neverovatnih 50 golova u sezoni 2011/12 igrajući za FC Barcelona. Ovo je jedan od najimpresivnijih rekorda u istoriji fudbala.
- Serie A (Italija): Gonzalo Higuain je postavio rekord u sezoni 2015/16 kada je postigao 36 golova igrajući za Napoli. Ovaj rekord je bio posebno impresivan jer je Serie A poznata po svojim defanzivnim stilovima igre.
- Bundesliga (Nemačka): Gerd Muller drži rekord za najviše golova u jednoj sezoni Bundeslige sa 40 golova, postignutih u sezoni 1971/72 igrajući za Bayern Munich. Mullerov rekord je dugo smatran nedostižnim, ali je Robert Lewandowski iz Bayern Munich-a došao blizu sa 41 golom u sezoni 2020/21.
- Ligue 1 (Francuska): Josip Skoblar drži rekord za najviše postignutih golova u jednoj sezoni Ligue 1 sa 44 gola, postignutih u sezoni 1970/71 igrajući za Olympique de Marseille. Ovaj rekord je star više od pet decenija i još uvek nije nadmašen.
Najviše asistencija u jednoj sezoni
Asistencije su ključni deo igre, jer omogućavaju golove i pokazuju kreativnost i nesebičnost igrača.
- Premier Liga (Engleska): Thierry Henry i Kevin De Bruyne dele rekord za najviše asistencija u jednoj sezoni Premier Lige sa po 20 asistencija. Henry je postigao ovaj rekord u sezoni 2002/03 igrajući za Arsenal, dok je De Bruyne to postigao u sezoni 2019/20 za Manchester City.
- La Liga (Španija): Lionel Messi drži rekord za najviše asistencija u jednoj sezoni La Lige sa 21 asistencijom, postignutih u sezoni 2019/20. Messi je poznat po svojoj sposobnosti ne samo da postigne golove, već i da stvara šanse za svoje saigrače.
- Serie A (Italija): Alejandro Gomez drži rekord za najviše asistencija u jednoj sezoni Serie A sa 16 asistencija, postignutih u sezoni 2019/20 igrajući za Atalantu. Gomez je bio ključni igrač u napadačkom stilu igre Atalante te sezone.
- Bundesliga (Nemačka): Thomas Müller drži rekord za najviše asistencija u jednoj sezoni Bundeslige sa 21 asistencijom, postignutih u sezoni 2019/20 igrajući za Bayern Munich. Müller je poznat po svojoj inteligenciji na terenu i sposobnosti da pronalazi saigrače u najboljim pozicijama.
- Ligue 1 (Francuska): Angel Di Maria drži rekord za najviše asistencija u jednoj sezoni Ligue 1 sa 18 asistencija, postignutih u sezoni 2015/16 igrajući za Paris Saint-Germain. Di Maria je poznat po svojim preciznim dodavanjima i kreativnosti na terenu.
Fudbalski Rekordi na Svetskim Prvenstvima
Svetska prvenstva u fudbalu su najprestižniji događaji u ovom sportu, okupljajući najbolje timove i igrače iz celog sveta. Na ovim turnirima se često postavljaju fudbalski rekordi koji ostaju upamćeni decenijama. Dva značajna rekorda su najviše postignutih golova na svetskim prvenstvima i najviše osvojenih svetskih prvenstava.
Najviše golova na svetskom prvenstvu
Postizanje golova na svetskim prvenstvima je san svakog fudbalera, a neki od njih su uspeli da ostave neizbrisiv trag svojim golgeterskim sposobnostima.
- Miroslav Klose: Nemac Miroslav Klose drži rekord za najviše postignutih golova na svetskim prvenstvima sa ukupno 16 golova. Klose je igrao na četiri svetska prvenstva (2002, 2006, 2010, 2014) i svojim golovima je pomogao Nemačkoj da osvoji titulu 2014. godine. Njegova konzistentnost i sposobnost da postigne golove u ključnim momentima čine ga jednim od najefikasnijih napadača u istoriji turnira.
- Ronaldo Nazário: Pre Klosea, brazilski napadač Ronaldo Nazário je držao rekord sa 15 golova. Ronaldo je igrao na tri svetska prvenstva (1998, 2002, 2006) i bio ključni igrač u osvajanju titule za Brazil 2002. godine. Njegova kombinacija brzine, snage i preciznosti učinila ga je strašnim protivnikom za bilo koju odbranu.
- Gerd Müller: Još jedan legendarni napadač, Gerd Müller, postigao je 14 golova na dva svetska prvenstva (1970, 1974). Njegov doprinos je bio ključan za osvajanje titule za Zapadnu Nemačku 1974. Godine.
Najviše osvojenih svetskih prvenstava
Osvojiti svetsko prvenstvo je vrhunac karijere za svaki tim, a samo nekoliko reprezentacija i igrača može da se pohvali višestrukim osvajanjem ovog prestižnog trofeja.
- Brazil: Brazil drži rekord sa najviše osvojenih svetskih prvenstava – ukupno pet (1958, 1962, 1970, 1994, 2002). Brazilski timovi su poznati po svojoj tehničkoj superiornosti, kreativnosti i strasti prema igri. Tokom decenija, Brazil je proizveo neke od najboljih fudbalera svih vremena, uključujući Peléa, Romária, Ronaldinha i Neymar-a.
- Italija i Nemačka: Italija i Nemačka dele drugo mesto sa po četiri osvojena prvenstva. Italija je osvajala titule 1934, 1938, 1982, i 2006. godine, dok je Nemačka (uključujući i Zapadnu Nemačku) bila šampion 1954, 1974, 1990, i 2014. godine. Ove zemlje su poznate po svojoj taktičkoj disciplinovanosti, fizičkoj snazi i timskoj igri.
- Pelé: Pelé, legendarni brazilski fudbaler, jedini je igrač koji je osvojio tri svetska prvenstva (1958, 1962, 1970). Njegova karijera je ispunjena brojnim rekordima i dostignućima, ali njegov doprinos svetskim prvenstvima je ono što ga izdvaja kao jednog od najvećih igrača svih vremena.
Fudbalski Rekordi u Ligi šampiona
Liga šampiona UEFA je najprestižnije klupsko takmičenje u evropskom fudbalu, okupljajući najbolje timove sa starog kontinenta. Tokom decenija, mnogi igrači i klubovi postavili su impresivne rekorde u ovom takmičenju. Dva posebno značajna rekorda su najviše postignutih golova u jednoj sezoni Lige šampiona i najviše osvojenih titula u Ligi šampiona.
Najviše golova u jednoj sezoni Lige šampiona
Postizanje golova u Ligi šampiona je poseban izazov zbog visokog nivoa takmičenja i kvaliteta protivnika. Međutim, nekoliko igrača uspelo je da se izdvoji svojim golgeterskim sposobnostima i postavi rekorde.
- Cristiano Ronaldo: Drži rekord za najviše postignutih golova u jednoj sezoni Lige šampiona sa 17 golova. Ovaj rekord postavio je u sezoni 2013/14 igrajući za Real Madrid. Ronaldo je bio ključni igrač za Real Madrid te sezone, vodeći tim do osvajanja titule. Njegova snaga, preciznost i sposobnost da postigne gol u bilo kojoj situaciji učinili su ga jednim od najboljih napadača u istoriji fudbala.
- Lionel Messi: Messi drži drugo mesto sa 14 golova, postignutih u sezoni 2011/12 igrajući za FC Barcelona. Njegova magična dribling, brzina i osećaj za gol doneli su mu ovaj impresivni rekord. Messi je često bio motor Barcine ofanzive, stvarajući šanse i postizajući golove na spektakularan način.
- Robert Lewandowski: U sezoni 2019/20, Lewandowski je postigao 15 golova igrajući za Bayern Munich, dovodeći svoj tim do osvajanja titule. Njegova sposobnost da se nađe na pravom mestu u pravo vreme i njegova smrtonosna preciznost učinili su ga jednim od najefikasnijih napadača tog vremena.
Najviše osvojenih titula u Ligi šampiona
Osvojiti Ligu šampiona je san svakog fudbalskog kluba i igrača, a samo nekolicina je uspela da to postigne više puta.
- Real Madrid: Drži rekord za najviše osvojenih titula u Ligi šampiona sa ukupno 15 titula. Real Madrid je dominirao evropskim fudbalom tokom različitih perioda, posebno tokom 1950-ih i 2010-ih godina. Njihov poslednji uspešan niz uključuje tri uzastopne titule od 2016. do 2018. godine. Klub je poznat po svojim zvezdanim igračima, vrhunskoj strategiji i nepokolebljivom duhu pobednika.
- AC Milan: Sa sedam osvojenih titula, AC Milan je drugi najuspešniji klub u istoriji Lige šampiona. Milan je bio dominantna sila u evropskom fudbalu posebno tokom 1980-ih i 1990-ih godina, zahvaljujući igračima kao što su Franco Baresi, Paolo Maldini i Marco van Basten.
- Liverpool i Bayern Munich: Ova dva kluba dele treće mesto sa po šest osvojenih titula. Liverpool je posebno impresivan u poslednje vreme, osvojivši titulu 2019. godine nakon dugog perioda bez trofeja. Bayern Munich je kontinuirano bio jak u evropskim takmičenjima, poslednji put osvajajući titulu 2020. Godine.
Rekordi Fudbalskih Klubova
Fudbalski klubovi širom sveta teže ka postavljanju i obaranju rekorda koji pokazuju njihovu dominaciju i doslednost na terenu. Dva od najimpresivnijih rekorda su najviše uzastopnih pobeda i najduži niz nepobedivosti. Ovi fudbalski rekordi svedoče o snazi, kvalitetu i timskom duhu klubova koji su ih postigli.
Najduži niz nepobedivosti
- Tokom 2023/24 sezone, Bayer Leverkusen je oborio nekoliko rekorda postavši tim sa najdužim nizom nepobedivosti u istoriji evropskog fudbala. Pod vođstvom Xabija Alonsa, Leverkusen je ostvario neverovatnih 51 utakmicu bez poraza, čime su nadmašili prethodni rekord Benfike od 48 utakmica bez poraza, koji je stajao gotovo 60 godina.
- Bayer Leverkusen (Nemačka): U sezoni 2023/24, Bayer Leverkusen je zabeležio niz od 51 utakmice bez poraza u svim takmičenjima. Ovaj niz uključivao je 42 pobede i 9 remija, a Leverkusen je postao prvi tim u istoriji Bundeslige koji je završio sezonu bez poraza. Njihov niz je uključivao i trijumfe u Bundesligi, DFB-Pokalu, kao i u Ligi Evrope. Nažalost, njihov niz je prekinut porazom od Atalante u finalu Lige Evrope, ali su uspeli da osvoje domaći duplu krunu (Bundesliga) (Soccer Transfer Rumors) (The Score Nigeria).
Najviše uzastopnih pobeda
Postizanje uzastopnih pobeda je znak izuzetne forme i dominacije nad protivnicima. Neki klubovi su uspeli da ostvare neverovatne serije pobeda koje su ušle u istoriju fudbala.
- Real Madrid (Španija): Jedan od najpoznatijih rekorda u ovoj kategoriji drži Real Madrid sa 22 uzastopne pobede u svim takmičenjima tokom sezone 2014/15. Pod vođstvom trenera Carla Ancelottija, Real Madrid je dominirao na domaćoj i evropskoj sceni, pokazujući izvanrednu snagu i taktiku. Ova serija je uključivala pobede u La Ligi, Ligi šampiona i Kupu kralja, što je učinilo ovaj rekord još impresivnijim.
- Bayern Munich (Nemačka): Bayern Munich je postigao 23 uzastopne pobede u sezoni 2019/20, uključujući sve domaće i evropske utakmice. Pod vođstvom trenera Hansija Flicka, Bayern je osvojio Bundesligu, DFB-Pokal i Ligu šampiona, demonstrirajući izuzetnu formu i kvalitet tokom cele sezone.
- Manchester City (Engleska): U sezoni 2017/18, Manchester City je pod vođstvom Pepa Guardiole ostvario 18 uzastopnih pobeda u Premier ligi. Ovaj rekord pokazuje dominaciju Cityja u jednoj od najtežih liga na svetu, sa timom koji je bio poznat po svojoj ofanzivnoj igri i taktičkoj superiornosti.
Rekordi Fudbalskih Reprezentacija
Fudbalske reprezentacije širom sveta teže ka postavljanju rekorda koji reflektuju njihovu dominaciju i doslednost na međunarodnoj sceni. Dva značajna rekorda u ovom kontekstu su najviše postignutih golova u jednoj godini i najduži niz bez poraza. Ovi fudbalski rekordi svedoče o snazi i kvalitetu timova koji su ih postigli.
Najviše postignutih golova u jednoj godini
Postizanje velikog broja golova u jednoj godini zahteva izuzetnu ofanzivnu snagu i konstantnu formu. Neke reprezentacije su uspele da ostvare neverovatne rezultate u ovoj kategoriji.
- Mađarska (1954): Mađarska reprezentacija drži rekord za najviše postignutih golova u jednoj godini sa 87 golova, postignutih 1954. godine. Tadašnja “Zlatna ekipa” Mađarske, predvođena Ferencem Puskásem i Sandorom Kocsisom, dominirala je međunarodnim fudbalom. Iste godine, Mađarska je stigla do finala Svetskog prvenstva, gde su poraženi od Zapadne Nemačke u jednoj od najčuvenijih utakmica u istoriji.
- Brazil (2002): Brazil je postigao 82 gola u 2002. godini, godine kada su osvojili svoju petu titulu svetskog prvaka. Tim predvođen Ronaldom, Rivaldom i Ronaldinhom bio je poznat po svojoj ofanzivnoj igri i atraktivnom fudbalu. Brazil je te godine odigrao 21 utakmicu, pobedivši u 17, uz četiri remija.
- Argentina (2012): Argentina je postigla 77 golova u 2012. godini, predvođena Lionelom Messijem, koji je postavio rekord za najviše postignutih golova u jednoj kalendarskoj godini kao individualni igrač. Argentinski tim je te godine odigrao 19 utakmica, uključujući kvalifikacije za Svetsko prvenstvo i prijateljske utakmice.
Najduži niz bez poraza
Održavanje nepobedivosti tokom dugog perioda je izuzetno teško, s obzirom na konkurenciju i izazove na međunarodnoj sceni. Neke reprezentacije su uspele da ostvare impresivne nizove bez poraza.
- Italija (2018-2021): Italijanska reprezentacija, pod vođstvom Roberta Mancinija, postavila je rekord sa 37 utakmica bez poraza. Ovaj niz trajao je od septembra 2018. do oktobra 2021. godine i uključivao je osvajanje Evropskog prvenstva 2020. Italija je tokom ovog niza pokazala izuzetnu defanzivnu čvrstinu i timsku koheziju.
- Brazil (1993-1996): Brazil je zabeležio 35 utakmica bez poraza, od 1993. do 1996. godine. Tokom ovog perioda, Brazil je osvojio Svetsko prvenstvo 1994. godine, demonstrirajući svoju dominaciju na međunarodnoj sceni. Tim predvođen Romáriom i Bebetom bio je nepobediv u raznim takmičenjima, uključujući Copa Américu i kvalifikacije za Svetsko prvenstvo.
- Španija (2007-2009): Španska reprezentacija je imala niz od 35 utakmica bez poraza pod vođstvom Luisa Aragonesa i Vicentea del Bosquea. Ovaj period uključivao je osvajanje Evropskog prvenstva 2008. godine i pripreme za Svetsko prvenstvo 2010, gde će Španija kasnije trijumfovati. Njihov stil igre, poznat kao “tiki-taka,” bio je izuzetno efikasan i dominirao je međunarodnom scenom.
Fudbalski Rekordi Igrača
Igrač sa najviše odigranih utakmica
- Peter Shilton: Engleski golman Peter Shilton drži rekord za najviše odigranih utakmica u profesionalnom fudbalu. Tokom svoje karijere, Shilton je odigrao preko 1,390 utakmica, uključujući nastupe za klubove kao što su Leicester City, Stoke City, Nottingham Forest, Southampton i Derby County, kao i 125 utakmica za reprezentaciju Engleske. Njegova karijera trajala je više od tri decenije, od 1966. do 1997. godine, što ga čini jednim od najizdržljivijih igrača u istoriji fudbala.
Najstariji i najmlađi igrači koji su postigli gol
- Najstariji igrač: Kazuyoshi Miura, poznat kao “Kralj Kazu,” drži rekord za najstarijeg igrača koji je postigao gol u profesionalnom fudbalu. Miura je postigao gol u japanskoj J-League za Yokohama FC u martu 2017. godine, kada je imao 50 godina i 14 dana. Njegova neverovatna fizička spremnost i ljubav prema igri omogućili su mu da nastavi postizati golove čak i u šestoj deceniji života.
- Najmlađi igrač: Najmlađi igrač koji je postigao gol u zvaničnoj utakmici je Maurice Johnston, koji je postigao gol za FK Hearts u škotskom prvenstvu kada je imao samo 15 godina i 244 dana. Takođe, Pele je postigao gol na Svetskom prvenstvu 1958. godine u Švedskoj sa samo 17 godina, čime je postao najmlađi igrač koji je postigao gol na ovom prestižnom takmičenju.
Fudbalski Rekordi Golmana
Najviše sačuvanih mreža
- Petr Čech: Petr Čech, bivši golman Chelsea i Arsenal-a, drži rekord za najviše sačuvanih mreža u istoriji Premier lige. Tokom svoje karijere u Engleskoj, Čech je uspeo da sačuva svoju mrežu netaknutom u 202 utakmice. Njegov stil igre, sjajne refleksi i sposobnost da komanduje odbranom učinili su ga jednim od najboljih golmana svoje generacije. Čech je značajno doprineo uspehu Chelsea, uključujući osvajanje četiri Premier liga titule i Lige šampiona 2012. Godine.
Najduži niz bez primljenog gola
- Edwin van der Sar: Edwin van der Sar, legendarni golman Ajaxa, Juventusa, Fulhama i Manchester Uniteda, drži rekord za najduži niz bez primljenog gola u Premier ligi. Van der Sar je 2009. godine uspeo da održi svoju mrežu netaknutom 1,311 minuta, što je približno 14 utakmica zaredom. Njegova smirenost, iskustvo i tehnička spretnost omogućili su mu da ostvari ovaj impresivni rekord, koji i danas stoji kao merilo izvrsnosti za sve golmane.
- Gianluigi Buffon: Još jedan izuzetni golman, Gianluigi Buffon, postavio je rekord u Serie A sa 974 minuta bez primljenog gola u sezoni 2015/16 igrajući za Juventus. Buffon je poznat po svojoj dugovečnosti i konstantno visokim performansama tokom svoje karijere. Njegova sposobnost da se pozicionira i predvidi poteze protivničkih igrača učinila ga je jednim od najcenjenijih golmana svih vremena.
Finansijski Fudbalski Rekordi
Najskuplji transferi
- Neymar: Transfer Neymara iz Barcelone u Paris Saint-Germain (PSG) 2017. godine je najskuplji transfer u istoriji fudbala. PSG je platio nevjerojatnih 222 miliona evra za brazilskog napadača. Ovaj transfer je značajno povećao očekivanja i pritisak na Neymara, ali i postavio nove standarde za vrednost igrača na tržištu.
- Kylian Mbappe: Još jedan ogroman transfer uključuje Kyliana Mbappea, koji se pridružio PSG-u iz Monaca 2018. godine za sumu od 180 miliona evra. Mbappe je jedan od najtalentovanijih mladih igrača na svetu, a njegov transfer je dokaz ulaganja PSG-a u budućnost.
- Philippe Coutinho: Barcelona je platila 145 miliona evra Liverpoolu za Philippea Coutinha 2018. godine. Iako je Coutinho pokazao svoje veštine u Liverpoolu, njegov period u Barceloni bio je manje impresivan, što je otvorilo pitanja o vrednosti takvih velikih transfera.
Najplaćeniji igrači
- Lionel Messi: Lionel Messi je bio jedan od najplaćenijih igrača na svetu tokom svog vremena u Barceloni. Prema različitim izveštajima, njegova plata je dostizala do 100 miliona evra godišnje, uključujući bonuse i sponzorske ugovore. Nakon prelaska u PSG, Messi je nastavio da bude jedan od najplaćenijih igrača.
- Cristiano Ronaldo: Cristiano Ronaldo, trenutno u Al-Nassru, takođe je među najplaćenijim igračima sa godišnjim primanjima od preko 200 miliona evra, uključujući njegovu platu i razne bonuse. Njegova tržišna vrednost ostaje visoka zahvaljujući njegovim neverovatnim performansama i marketinškoj privlačnosti.
- Neymar: Osim što je najskuplji transfer, Neymar je i među najplaćenijim igračima. Njegova godišnja primanja u PSG-u iznose oko 36 miliona evra, ne računajući sponzorske ugovore i bonuse. Njegova popularnost i marketinški potencijal dodatno povećavaju njegovu zaradu.
Zanimljivi i Neobični Fudbalski Rekordi
Fudbal je sport bogat istorijom i zanimljivim rekordima koji često izlaze iz okvira uobičajenog. Dva takva rekorda su najbrži hat-trick i najduža fudbalska utakmica. Ovi fudbalski rekordi ne samo da su impresivni već i dodaju posebnu draž fudbalskoj igri, pokazujući kako neočekivani momenti mogu postati deo istorije.
Najbrži hat-trick
- Sadio Mane: Sadio Mane, senegalski napadač, drži rekord za najbrži hat-trick u istoriji Premier lige. Mane je postigao tri gola za samo 2 minuta i 56 sekundi igrajući za Southampton protiv Aston Ville 16. maja 2015. godine. Ovaj rekord je posebno impresivan jer je postignut u jednoj od najkonkurentnijih liga na svetu. Mane je pokazao izvanrednu brzinu, preciznost i sposobnost da iskoristi svaku priliku koja mu se pruži.
- Tommy Ross: Još jedan zapažen rekord drži Tommy Ross, škotski fudbaler, koji je postigao hat-trick za samo 90 sekundi u utakmici za Ross County protiv Nairn Countyja 1964. godine. Iako ovaj rekord nije zvanično priznat od strane Guinnessove knjige rekorda, ostaje legenda među ljubiteljima fudbala zbog svoje brzine i efikasnosti.
Najduža fudbalska utakmica
- AS Adema protiv SO l’Emyrne: Najduža fudbalska utakmica zabeležena je u okviru Madagaskarske lige 2002. godine između timova AS Adema i SO l’Emyrne. Utakmica je trajala neverovatnih 3.684 minuta, odnosno 61 sat i 44 minuta, i završena je rezultatom 149-0 u korist AS Adema. Ovaj neobičan rezultat postignut je zbog protesta igrača SO l’Emyrne protiv sudijske odluke, pri čemu su namerno postizali autogolove.
- Gloucester City protiv Chippenham Town: Druga zanimljiva utakmica bila je između Gloucester Cityja i Chippenham Towna u Engleskoj, koja je trajala ukupno 35 sati. Ova utakmica, igrana 1945. godine, prikupljala je sredstva za lokalne dobrotvorne organizacije. Igrači su se smenjivali kako bi mogli da odmore, a utakmica je privukla pažnju zbog svog humanitarnog karaktera i trajanja.
Fudbalski rekordi, bilo da su obični ili neobični, dodaju posebnu dimenziju uzbuđenja i zabave našem omiljenom sportu. Ovi momenti inspirišu i podsećaju nas zašto volimo fudbal. Nastavite da pratite BlogSport za još zanimljivih priča i rekorda iz sveta fudbala.
SEO specijalista sa velikim interesovanjem za sport, posvećen istraživanju i deljenju uzbudljivih priča iz sveta Fudbala, Košarke, Formule 1 i Tenisa. Pozivam vas da otkrijete inspirativne sadržaje na BlogSport-u!