U današnjem Blog Postu vam predstavljamo najbolje “jedinice” u istoriji NBA košarke.
Teško je napraviti listu najboljih plejmejkera svih vremena, jer ima toliko neverovatnih igrača koji su napravili ovu igru onakvom kakva jeste.
Među najvećim NBA igračima svih vremena su ovih 5 koji su igrali na poziciji pleja. Plejmejkeri, mađioničari i momci koji znaju šta će sa loptom u rukama.
U ovom postu ćemo se fokusirati na statistiku i sve druge stvari koje odvajaju najbolje plejmejkere od ostatka NBA sveta.
Jason Kidd
Jedan od najinteligentnijih igrača koji je ikada kročio na NBA teren, Džejson Kid je bio prava magija na terenu.
On je košarkaški genije sa loptom i savršenom definicijom plejmejkera. Ovaj čovek je odigrao važnu ulogu u poboljšanju igre svih igrača oko sebe.
Neke od Kidovih asistencija još uvek kruže internetom, a o njemu se govori kao o glavnom plejmejkeru ikada.
Pored neverovatnog osećaja za asistenciju, Džejson Kid je važio i za sjajnog defanzivca i sjajnog skakača, a slovi za jednog od najboljih na svojoj poziciji.
Na početku karijere imao je nešto slabiji procenat šuta, ali je uspeo da taj segment igre podigne na mnogo viši nivo.
Zbog toga je dospeo na listu 10 najboljih igrača sa pogođenim trojkama u istoriji. Kid je karijeru počeo u Dalasu 1994. godine gde je odigrao 3 sezone, ali nikada nije uspeo da dođe do plej-ofa.
Zbog toga se preselio u Finiks gde je prva runda plej-ofa bila plafon za Sanse.
Kid je takođe proveo najbolje dane u karijeri u Nju Džersi Netsima. Vodio je Netse do dva velika finala 2002. i 2003. godine, ali je oba puta poražen. Prvi put su to bili moćni LA Lejkersi, a drugi put San Antonio Sparsi.
Ono što nije uspeo da ostvari sa Netsima, Kid je postigao nekoliko godina kasnije u Dalasu i sa ovim timom postao NBA šampion 2011.
Sa 38 godina Kid je odigrao značajnu ulogu u osvajanju titule, a karijeru je završio 2013. u Niksima.
Džejson Kid je svetski renomirani NBA šampion, kao i 10 puta Ol-star, 5 puta u prvoj petorci lige, 4 puta u najboljoj defanzivnoj petorci, 5 puta lider u asistencijama.
Kid je u karijeri prosečno beležio 12,6 poena, 8,7 asistencija, 6,3 skoka, 40% šuteva iz igre, 35% za 3 poena i 79% sa linije penala.
Oskar Robertson
Mesto broj 4 rezervisano je za tripl-dabl mašinu iz Sinsinatija, Oskara Robertsona.
Igrač sa najviše tripl-dabl učinaka u istoriji i jedan od samo dva igrača (zajedno sa Raselom Vestbrukom) koji su zabeležili tripl-dabl u proseku u jednoj sezoni, Robertson je radio sve na terenu, od koševa do asistencija.
Robertson je većinu svoje karijere proveo u Sinsinati Rojalsu, sada poznatim kao Sakramento Kingsi, a osvojio je nagradu za MVP-a 1964.
Pošto je Robertson igrao u eri moćnih Boston Seltiksa, u Sinsinatiju nije postigao značajnije timske uspehe, a posle 10 godina prešao je u Milvoki Bakse.
Zajedno sa Karimom Abdul Džabarom doveo je Milvoki do velikog finala, i do titule u franšizi.
Bio je Ol-star 12 puta u karijeri, 3 puta MVP Ol-star utakmica, 9 puta među prvih pet u ligi i 6 puta bio lider u asistencijama.
Robertson je u svojoj karijeri prosečno beležio 25,7 poena, 9,5 asistencija i 7,5 skokova.
John Stockton
Košarkaški maestro Džon Stokton doveo je pick and roll igru do savršenstva. Zajedno sa Karlom Malounom bio je jedan od najboljih tandema u istoriji košarke.
Odličan šuter i defanzivac, Stokton je igrač sa ubedljivo najviše asistencija i ukradenih lopti u istoriji NBA lige. U Juti je proveo 19 sezona i 19 godina vodio svoj tim do plej-ofa.
Dva puta je igrao u finalima NBA lige, ali je oba puta poražen od Majkla Džordana i Bulsa.
Bio je Ol-Star 10 puta u karijeri, MVP Ol-Star utakmica, 2 puta u prvih pet u ligi, 6 puta u drugom najboljem. Stokton je član Kuće slavnih, a broj 12 je povučen u Juta Džezu.
Džon Stokton je u karijeri prosečno beležio 13,2 poena, 10,5 asistencija, 2,2 ukradene lopte, 51% šuteva iz igre, 38,4% za 3 poena i 82,6% sa linije penala. Džon Stokton se smatra jednim od najboljih asistenata svih vremena.
Isiah Thomas
Član čuvenog ‘Detroit Bad Boisa’, Ajzea Tomas je došao iz skromnih korena, ali je ubrzo postao legenda Detroit Pistonsa i jedan od najboljih plejmejkera u istoriji košarke.
On je primer kako se sve može postići u životu trudom i verom u sebe.
Tokom 7. utakmice velikog NBA finala između Detroit Pistonsa i Los Anđeles Lejkersa, Ajzea Tomas je doživeo distorziju skočnog zgloba.
Uprkos tome, nastavio je da igra kroz bol. Postavio je rekord plej-ofa sa 25 poena u četvrtini, a Ajzea Tomas je pokazao da je rođeni pobednik i šampion – nijedna prepreka ga ne može sprečiti da ostvari svoj cilj.
Ajzea Tomas je predvodio Pistonse do dva uzastopna prstena, a bio je jedan od retkih koji je pobedio Majkla Džordana u najboljim danima u karijeri. To je bilo kada je eliminisao Bulse u plej-ofu 3 puta zaredom, kao deo Pistonsa.
Za Pistonse je igrao 13 sezona, od čega je 12 puta bio Ol-star. Takođe je dva puta bio MVP Ol-Star utakmice i MVP finala 1990.
Tomas je u svojoj karijeri prosečno beležio 19,2 poena, 9,3 asistencije, 3,6 skokova, 45% šuteva iz igre i 30% kao i 76% sa linije penala.
Earvin “Magic” Johnson
Ervin „Medžik“ Džonson je visok 206 cm i jedan je od najkompletnijih igrača svih vremena! Njegovo umeće se teško može opisati rečima.
Njegove asistencije su svetski poznate, a to nisu bila obična dodavanja. Lopta je pljusnula kao bič po terenu i završila tačno tamo gde je želeo.
Medžik je igrač koji je na terenu uradio sve što je mogao. Igrao je zajedno sa igračima bez potrebe da bude glavni i učinio je svoju ulogu da zakuca ili postigne pogodak kad god je mogao.
Magic je lako mogao da igra sve pozicije na terenu. To je dokazao kada je igrao kao novajlija u odsustvu Kareema Abdula Jabbara, učestvujući u 6. utakmici finala NBA lige na poziciji centra.
Tokom utakmice igrao je na nekoliko različitih pozicija.
Dao je sve od sebe, a utakmicu je završio sa 42 poena, 15 skokova, 7 asistencija i 3 ukradene lopte. LA Lejkersi su pobedili, a Medžik je postao prvi i jedini igrač koji je proglašen za MVP-a finala u svojoj početničkoj sezoni.
U novembru 1991. Medžik je objavio da živi sa HIV-om, zbog čega je morao da prekine igračku karijeru. Godine 1996. odlučio je da se vrati košarci. Sa 37 godina prosečno je beležio 14,6 poena, a zatim se povukao.
U karijeri je bio šampion 5 puta, 3 puta MVP, 3 puta MVP finala, 12 puta Ol-star, 2 puta MVP Ol-star utakmica, 9 puta u prvih pet u ligi, 4 puta lider u asistencijama, 2 puta lider u krađama i član je Kuće slavnih.
Takođe je prosečno beležio 19,5 poena, 11,2 asistencije i 7,2 skoka uz 52% šuteva iz igre, 30% za 3 poena i 85% sa linije slobodnih bacanja.
Za više ovakvih zanimljivih priča iz sveta košarke, pratite Blog Sport!
SEO specijalista sa velikim interesovanjem za sport, posvećen istraživanju i deljenju uzbudljivih priča iz sveta Fudbala, Košarke, Formule 1 i Tenisa. Pozivam vas da otkrijete inspirativne sadržaje na BlogSport-u!